Yaşam

Gizemli Bir Kişi, Van Gogh’un Müzeden Çalınan Ünlü Tablosunu 3 Buçuk Yıl Sonra Yastık Kılıfı İçinde Teslim Etti

Sanat dünyasının en büyük kayıplarından biri nihayet bulundu. Van Gogh’un kayıp başyapıtı, inanılması güç bir şekilde tam 3,5 yıl sonra kimliği belirsiz bir kişi tarafından yastık kılıfı içinde bir dedektife teslim edildi. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Kovid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma yasakları sırasında 2020 yılında Amsterdam’daki Singer Laren Müzesi’nden cam duvarlar kırılarak çalınan Vincent Van Gogh’un “Nuenen’deki Papaz Evi Bahçesi” isimli 139 yıllık tablosu yaklaşık 139 yıl sonra bulundu. 3,5 yıl. .

Bu pahalı eserin ortadan kaybolmasının ardından uzun süre nerede olduğu bilinmiyordu ve kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından ünlü Hollandalı sanat dedektifi Arthur Brand’e teslim edildi.

Brand, bu tablonun kendisine yastık kılıfına sarılı bir çanta içinde getirildiğini belirtti.

Dedektif Brand, polisle işbirliği yaparak olaydan hemen sonra tabloyu kurtardı.

İlginç bir detay olarak tabloyu Brand’e teslim eden kişinin hırsızlığa karışmadığı belirtildi.

Brand, işin çeşitli kuruluşlar arasında elden ele dolaştığını ve sonunda “anonimlik” kuralıyla kendisine getirildiğini belirtti.

Tabloyu çalan kişinin kimliği olay yerinde bıraktığı DNA izi sayesinde belirlendi.

Fransa asıllı hırsız Nils M, bu büyük hırsızlık eyleminin ardından 2021 yılında yakalanmış ve 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ancak hırsız cezalandırılmasına rağmen milyonlarca avro değerindeki bu Van Gogh tablosunun yerinin bilinmediği süreç, Dedektif Brand’in müdahalesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu