İş

Yatırımcılar endüstriyel mağazalara yöneldi

İSTANBUL (İGFA) – Emlak uzmanı Gülcan Altınay, “Ev sahipleri, kiracılara istedikleri zammı veremedikleri için evlerini satışa çıkardı. “Talep olmadığı için dairelerin prim oranı ve değer oranı düşük olmaya devam ediyor” dedi.

KONUT YATIRIM ARACI OLMAYA YAKLAŞIYOR

Konutun artık bir yatırım aracı olmaktan çıktığını ve yatırımcıların artık iş yeri almaya yöneldiğini belirten Altınay, “Özellikle Trakya bölgesinde yatırımcılar artık ev almıyor, iş yeri almaya yöneliyor. Yani küçük metrekarelerdeki fabrikaları, sanayi dükkanlarını satın alıp yatırımlarını bu şekilde yapıyorlar. Örnek vermek gerekirse 300 metrekarelik bir sanayi dükkanını metrekaresi 900 dolardan 1000 dolara alıyorlar. Yani 270 bin dolara alıyorlar. TL bazında ise yaklaşık 7 buçuk milyon TL’ye geliyor. 300 m2’lik bu işyerini kiralamak isterseniz kira ücreti yaklaşık 1500 dolar oluyor. Bu da 50 bin civarında bir rakama tekabül ediyor. “Ve bunu 150 ayda amorti ediyor” dedi.

“YATIRIMCILAR ENDÜSTRİYEL DÜKKAN ALMAYA BAŞLADI”

Ekim ayı kira artış oranının şu anda iş yerlerinde yüzde 55 olduğunu belirten Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, “Konutlarda yüzde 25 olduğu için yatırımcılar artık yatırımlarını işyerlerine, sanayi mağazalarına yani bütçelerine uygun yerlere yapıyorlar. Bir örnek veriyorum. 7-8 milyon liraya daire almak yerine sanayi dükkanı almaya karar verdi. Bütçesi daha büyük olanlar daha büyük metrekareyi tercih ediyor veya 2 dükkanı yan yana satın alıyor. “Daha büyük bir işletme yerine daha büyük bir sanayiciye veya fabrikaya kiralıyor” dedi. Ekim ayı enflasyon bilgilerinin açıklanmasıyla Kasım ayında işyerlerinde kira artış oranı yüzde 54,26 olarak kaydedildi.

hisarcikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu