Ekonomi

Süveyş Kanalı’ndan geçen gemi sayısı belli oldu! İşte kar

Süveyş Kanalı Yönetim Lideri Usame Rabi, düzenlediği basın toplantısında gemi trafiğine ilişkin 2022 yılı verilerini paylaştı. Süveyş Kanalı’ndan geçen gemi sayısının geçen yıla göre yüzde 15 arttığına işaret eden Rabi, bu yıl toplam 23 bin geminin kanalı kullandığını söyledi.

Kanaldan elde edilen gelirde yüzde 25 artış olduğunu belirten Rabi, 2022’de kazancın 8 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Tasarı ilke olarak kabul edildi

20 Aralık’ta Mısır Parlamentosu, Süveyş Kanalı’nın varlıklarının satışına ve kiralanmasına izin veren “tartışmalı yasa tasarısını” prensipte onayladı.

Mısır Temsilciler Meclisi’ndeki Karma Komite’den yapılan yazılı açıklamaya göre, kanun taslağı Süveyş Kanalı İdaresi’ne ait bir fon oluşturulmasını ve bu fonun Kanal İdaresi’nin gelirlerine katkı sağlamayı ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı amaçlıyor. yatırımlar.

Tasarının yasalaşması halinde Kanal Yönetimi’ne “kurumun sabit ve taşınır mallarını satma, satın alma, kiralama, işletme ve bunlardan kurumun geleceği için yararlanma” izni verilmesi öngörülüyor.

Süveyş Kanalı

17 Kasım 1869’da gemilerin geçişine açılan kanalın yapımı 10 yıl sürdü. Kanalda 1 milyondan fazla Mısırlı çalıştı. Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan 193 kilometre uzunluğundaki kanalın genişliği 220 metre, derinliği ise 24 metre.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu