Ekonomi

SocGen ve Alliance Bernstein küresel varlık girişimi kuracak

Fransa’nın üçüncü büyük halka açık bankası olan Societe Generale ve ABD’li yatırım idaresi şirketi Alliance Bernstein kolaylıkla nakde döndürülebilen global varlıklar ve varlık araştırması odaklı bir ortak teşebbüs planladıklarını açıkladı.

SocGen, Fransa’da BNP Paribas, Wall Street’te Goldman Sachs ve JP Morgan üzere daha büyük ve daha yüksek kârlılığa sahip rakip şirketleri yakalamayı hedefliyor.

SocGen tarafından yapılan açıklamada, bankanın ortak teşebbüs paylarının yüzde 51’ini satın almayı planladığı ve beş yıl sonra şirketin yüzde 100’ünü satın alma seçeneğine sahip olacağı yer alırken, teşebbüsün 2025 prestijiyle kâr elde etmesinin beklendiği de belirtildi.

Anlaşmanın 2023 bitmeden gerçekleşmesi bekleniyor.

Bernstein ismi altında uzun vadeli bir paydaşlık olacağı tabir edilen ortak teşebbüsün ana merkezi ise Londra’da yer alacak.

Bernstein Araştırma Hizmetleri CEO’su Robert van Brugge yeni teşebbüsün beş yıllık başlangıç devrinde CEO olarak, SocGen’in nakit varlık iştirakinin başında olan Stephane Loiseau da yardımcısı olarak vazife yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu