Haber

Görme Engelliler ve Bisiklet Tutkunları Van Deniz Bisiklet Festivali’nde Buluştu

Van Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda çok sayıda kurumun katkılarıyla düzenlenen “5. Van Deniz Bisiklet Şenliği”, Türkiye’nin birçok yerinden sporcu ve görme engelli bisiklet tutkunlarını ağırladı.

Festivale katılmak için 2 kişilik tandem bisikletleriyle Van’a gelen Eş Pedal Derneği’nin 3 görme engelli üyesi ve onlara eşlik eden bisiklet tutkunları, diğer sporcularla birlikte pedal çevirdi.

Eş Pedal Derneği üyesi Müslüm Olcay, derneklerini temsilen 6 kişilik bir grupla kente geldiklerini belirtti.

Ülke genelinde düzenlenen festivallere katıldıklarını belirten Olcay, “Bisiklet festivalinde farkındalık yaratmak istedik. Derneğimizin faaliyetlerini aktif olarak yürütüyoruz. Her yerde kendimizi göstermeye çalışıyoruz. Tandem bisikletlerle geziyoruz. Öndeki arkadaş freni, vitesi ve dümeni kontrol ediyor. Arkadaki arkadaş pedalı kontrol ediyor ve öndeki arkadaşa kolları yardım ediyor. Sohbet ederek geçtiğimiz rotaları tanımaya çalışıyoruz.” dedi.

İstanbul’da müzik öğretmeni olan Özlem Erten, tandem bisikletiyle ülkeyi dolaştığını söyledi.

Bisiklet yolculuklarının çok keyifli geçtiğini ifade eden Erten, “2021 yılında tandem bisikletle Samsun’dan Artvin’e gittik. Oradan da Doğu Ekspresi ile Ardahan ve Erzurum’a gittik. Son olarak da karşıya geçerek varyetemizi tamamladık. Uşak üzerinden Muğla. “Görmeyenlerin kurduğu bu dernekle engelleri aşıyoruz. Bisiklet, doğanın içinde olduğu için görme engelli bireylerin vazgeçilmezidir.” dedi.

Engelli bireylerin hayatta eşit olarak var olabileceğine dikkat çeken Erten, şöyle konuştu:

“Görme engellilerin bir kamp alanında çadırlarını kurabileceklerini, diğer insanlar gibi kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ve yolları bisikletle gezebileceklerini gösteriyoruz. Gittiğimiz yerleri görmüyoruz ama koku ve dokuyu hissedebiliyoruz. Sadece Bizimle bisiklete binen pilotlarımız gibi gittiğimiz yerleri anlatıyorlar, karşılıklı bir bağ içindeyiz.”

palu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu